Další a další úly pro včely medonosné. Opravdu je to pomoc přírodě?
Na začátek je fér říci, že se dlouhodobě zabývám pomocí zvířatům a přírodě kolem nás, čehož jsou součástí i včely. Ale ne včely medonosné. Ty jsou sice úžasní opylovači, ale jejich komerční chov v úlech se vším, co dnes obnáší, nelze nazvat přírodním. Mnohem více mě zajímají původní divoké druhy samotářských včel, které nežijí v rojích (odtud to jméno samotářské), ale poměrně skrytým, ovšem nesmírně užitečným životem. Málo se ví, že jich kvůli nám lidem a hospodaření v krajině ubývá, a to jak početně, tak druhově. Ale i tak jsou jich stále desítky druhů od velikosti několika milimetrů po velikost čmeláka. A také jsou to samozřejmě výborní opylovači. Některé druhy se rozmnožují v dutinkách v zemi, jiné ve zdech a další zase v trouchnivějícím dřevě nebo dutých stoncích rostlin.
Celý článek najdete zde.
Sršni užiteční i obávaní
Sršni. Některým z nás už jen to slovo nahání hrůzu. Mnoho lidí spustí po spatření sršně poplach a začne se shánět po zbraních hromadného ničení. Sršňům jsme přisoudili roli nebezpečného tvora, jsou velcí, mají kontrastní zbarvení, při letu jsou hlasitější než jiný hmyz. Máme se jich tedy bát, nebo je to jen šikovný způsob, jak odradit případné predátory včetně lidí?
Celý článek najdete zde.
Kdo jsou pestřenky a čím je můžete na zahradě pohostit
Pestřenky jsou příbuzné much, stejně jako mouchy mají jen dvě křídla. Lidé si je často pletou s vosami, protože mívají žlutohnědě pruhovaté tělo, oproti vosám jsou ale naprosto neškodné a mírumilovné, nemají žihadlo ani kusadla. Při pohledu na pestřenku zblízka je pěkně vidět, že nejde o včelu ani o vosu, tvar těla a hlavy připomíná spíš mouchu.
Celý článek si můžete přečíst zde.
Zahrada pro brouky
Někteří brouci jsou velmi užiteční predátoři, kteří zatočí s mšicemi, slimáky a larvami much, proto není od věci jim na zahradě vytvořit vhodné prostředí, ve kterém se brouci zabydlí a stanou se tak součástí vašeho malého ekosystému.
Celý článek si můžete přečíst zde.
Slunéčka jako ochrana rostlin před mšicemi
Berušky jsou pěkné potvory, to ví každá mšice. Kromě mšic nahánějí hrůzu také červcům a třásněnkám, což jsou další hmyzáci, kteří poškozují rostliny.
Celý článek najdete zde.
Poznejte s námi krásné a užitečné zlatoočky
Nejen slunéčka nám pomáhají na zahradě udržet mšice pod kontrolou, zlatoočky jsou podle výzkumů ještě efektivnější. Pokud tedy chcete na svém pozemku hospodařit bez chemie, zlatoočky budou vašimi věrnými spojenci a strážci pořádku.
Celý článek si můžete přečíst zde.
Kdo se bojí škvora?
Kdyby se konala nějaká soutěž o nejoblíbenějšího obyvatele zahrady, škvor by se na prvních příčkách asi neumístil. Přitom si svojí užitečností nezadá třeba s daleko populárnějším slunéčkem. Škvor se anglicky řekne earwig, v češtině se mu občas lidově říká ucholák, uchavec a dalšími výrazy, které společně s tím anglickým naznačují nějakou spojitost s uchem.
Celý článek o škvorech včetně úchvatného videa najdete zde.